Pompy ciepła powietrze-woda – działanie, dobór i koszty

Rosnące ceny energii sprawiają, że korzystanie z ekologicznych jej źródeł staje się coraz bardziej opłacalne. Zainteresowanie właścicieli nieruchomości skupia się zwłaszcza na dwóch rozwiązaniach: fotowoltaice i pompach ciepła powietrze-woda. Zasada działania pierwszego rozwiązania jest już dla większości osób jasna, ale drugiego – nie zawsze. A więc jak działa pompa ciepła powietrze-woda, jak dobrać właściwe urządzenie do domu i jakie są koszty? Wyjaśniamy!

Pompa ciepła powietrze-woda – co to jest?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pomp ciepła – gruntową oraz powietrzną (powietrze-woda). Ich nazwy odnoszą się do źródła, z którego pobierana jest energia. Powietrzna pompa ciepła powietrzna to więc taka, która pobiera energię z atmosfery i przekazuje ją do cieczy w instalacji. Pozwala to na ogrzanie zarówno domu, jak i wody użytkowej. Urządzenie może również chłodzić, a zatem kontrola temperatury to właśnie zadanie pompy ciepła. Jak przebiega dokładnie ten proces?

Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda

Przed zakupem pompy ciepła typu powietrze-woda najlepiej sprawdzić, jak dokładnie działa, aby uniknąć późniejszych niespodzianek. Ważnym elementem urządzenia jest jednostka zewnętrzna, która odbiera energię cieplną z powietrza za pomocą parownika. Odbywa się to dzięki zamianie w parę cieczy pod niskim ciśnieniem. 

Temperatura gazu nie jest wtedy jeszcze wysoka, ale podnosi się dzięki zwiększającej jego ciśnienie sprężarce. Kiedy gaz jest już gorący, trafia do skraplacza, który zmieniając go ponownie w ciecz, oddaję jego ciepło do wody. Ta następnie trafia do odbiornika, a płyn w instalacji ponownie wraca do obiegu. Dzieje się to poprzez obniżenie jego ciśnienia w zaworze rozprężnym, a następnie przejście przez zawór dławiący. W ten sposób cały cykl automatycznie zaczyna się od nowa.

Urządzeniami, które następnie oddają ciepło do pomieszczeń, mogą być kaloryfery, ale temperatura w domu może być wtedy niewystarczająca. Częściej używa się ogrzewania podłogowego lub ściennego, które dzięki większej powierzchni oddawania energii cieplnej są wydajniejsze. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie jest korzystniejsze, ponieważ ściany są cieńsze od podłóg, a zatem ciepło nie musi pokonywać dodatkowej bariery izolacyjnej.

Wydajność pompy ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze-woda jest urządzeniem zasilanym energią elektryczną. Jednak nie zamienia jej bezpośrednio w ciepło, a wyłącznie używa do działania sprężarki. Wydajność jest dzięki temu daleko wyższa od innych elektrycznych urządzeń grzewczych. Może być ona nawet dwukrotnie wyższa i przy dobrej instalacji wynosić nawet 3 do 4 COP (współczynnika wydajności). Oznacza to , że w praktyce każdy kilowat energii elektrycznej zużyty przez pompę ciepła, wygeneruje od 3 do 4 kilowatów energii cieplnej, co przekłada się na dużo niższe rachunki niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania prądem.

Jak dobrać pompę ciepła powietrze-woda?

Powietrzna pompa ciepła musi być uważnie dobrana do potrzeb jej użytkowników. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na:

  • moc urządzenia, która musi być dostosowana do parametrów budynku,
  • parametry techniczne: wydajność grzewczą w danej temperaturze zewnętrznej, współczynnik COP, który informuje, ile pompa ciepła dostarczy mocy grzewczej w stosunku do ilości zużytej energii elektrycznej, maksymalną temperaturę zasilania instalacji grzewczej oraz emisję hałasu urządzenia,
  • jakość wykonania pompy ciepła,
  • jej producenta – najlepiej wybierać tylko sprawdzone firmy.

Aby spełnić te wymagania, może być niezbędne zatrudnienie profesjonalnej firmy, która zajmie się audytem energetycznym budynku. Uwzględni wtedy m.in. skuteczność jego izolacji termicznej, ilość niezbędnych do ogrzania pomieszczeń oraz wielkość całej nieruchomości.

Oferta pomp ciepła powietrze-woda firmy Forme Energy

Wybór i instalacja powietrznej pompy ciepła rzadko podchodzi się bez zasięgnięcia informacji i doradztwa. Jest to proces dość skomplikowany, dlatego najczęściej powierza się go specjalistom. O firmie zajmującej się montażem urządzeń dobrze świadczą oferowane marki. Forme Energy ma w swojej ofercie pompy ciepła renomowanych firm:

Na jakości pomp ciepła nie warto oszczędzać, ponieważ takie podejście może być później przyczyną awarii i dodatkowych kosztów związanych z naprawami. Ważny jest też okres gwarancji, serwis oraz nowoczesna konstrukcja czy wysoka efektywność. Te parametry wpływają na komfort i jakość użytkowania.

Koszt pompy ciepła powietrze woda

Montaż pompy ciepła to wysoki koszt, który jednak zwraca się wraz z niższymi później rachunkami. Inwestycja jest szczególnie polecana dla osób ogrzewających dom źródłem energii, które jest lub będzie wkrótce zabronione przez prawo. Warto wspomnieć, że planowany jest już zakaz używania gazu do ogrzewania w całej Unii Europejskiej.

Widełki cen urządzenia są dość szerokie, ale szacunkowo na ten cel potrzeba około 30 000 złotych. Istnieją jednak rządowe dofinansowania, które obejmują również pompy ciepła. Cena w postaci wkładu własnego może więc dzięki nim znacznie spaść i wynieść mniej więcej 10 000 złotych

Aby skorzystać z dofinansowania, trzeba złożyć wniosek w sprawie konkretnych dotacji. Dla różnych regionów Polski obowiązują odmienne programy lokalne. W skali kraju można jednak skorzystać z kilku ulg i dotacji rządowych, z których można wymienić ulgę termomodernizacyjną, program Mój Prąd czy Czyste Powietrze, co może pomóc w finansowaniu zakupu pompy ciepła.

Pompy ciepła powietrze-woda – dlaczego warto?

Jak już wspomnieliśmy, pompa ciepła powietrze-woda wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania i przy okazji również podgrzewania wody użytkowej. Poza tym przejście na inne źródło energii cieplnej jest już teraz (lub wkrótce będzie) dla wielu osób prawnym wymogiem. Dlaczego warto postawić właśnie na pompę ciepła powietrze-woda?

  • Urządzenie jest znacznie tańsze niż pompa ciepła gruntowa, a większości gospodarstw domowych zapewni odpowiednią wydajność ogrzewania.
  • W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, która będzie ją zasilać, może pozwolić na obniżenie rachunków za energię nawet do zera.
  • Powietrzne pompy ciepła zajmują znacznie mniej miejsca i są łatwiejsze w montażu od ich gruntowych odpowiedników. 
  • Powietrzna pompa ciepła pozwala nie tylko na ogrzewanie, ale też chłodzenie pomieszczeń, co sprawdzi się wraz z coraz wyższą temperaturą latem.
  • Urządzenie jest w pełni neutralne dla środowiska, bo w przeciwieństwie do kotłów na paliwo, nie oddaje do atmosfery szkodliwych substancji.

To tylko najważniejsze zalety powietrznej pompy ciepła, które sprawiają, że jest w nią wyposażone coraz więcej domów. Pozwala to na znacznie efektywniejsze gospodarowanie w nich energią.