Pompy ciepła – działanie i rodzaje

Pompy ciepła – działanie i rodzaje

Wśród innowacyjnych i ekologicznych sposobów ogrzewania domów czy też podgrzewania ciepłej wody użytkowej znajdują się pompy ciepła. Warto zastanowić się nad tym, czym one są, na jakiej zasadzie działają oraz jakie podstawowe rodzaje pomp wyróżniamy. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie i czy można uzyskać dofinansowanie na zakup pompy ciepła? Sprawdź!

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to wydajne urządzenie grzewcze, które swoje działanie opiera na pozyskiwaniu energii ze środowiska, a następnie oddawaniu jej do instalacji centralnego ogrzewania. Urządzenie może odpowiadać również za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a także pełnić rolę klimatyzatora w upalne dni. Atutem tego rozwiązania jest jego ekologia, ponieważ pompy przyczyniają się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń środowiska, jak również do obniżenia kosztów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem budynków.

Jak działa pompa ciepła?

Specyfika działania pompy ciepła jest stosunkowo prosta. Jak działa pompa ciepła w dużym skrócie? Pompa ciepła może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej, jak i do chłodzenia. W obiegu następuje przepompowywanie powietrza z miejsca o niskiej temperaturze do miejsca o wyższej temperaturze, dzięki czemu następuje jego podgrzanie i następnie oddanie rurami do instalacji. Tak przebiega ogrzewanie domu. W przypadku chłodzenia, cały proces wygląda bardzo analogicznie, jednak powietrze w instalacji ulega ochłodzeniu. Do działania pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna, dlatego często klienci decydują się od razu na inwestycję w panele fotowoltaiczne. Wówczas cały zestaw jest jeszcze bardziej oszczędny i ekologiczny.

Rodzaje pomp ciepła

Podstawowy podział pomp ciepła bierze pod uwagę źródło, z którego czerpią one ciepło. Pod tym kątem klasyczne rodzaje pomp ciepła to:

  • pompa ciepła gruntowa,
  • wodna pompa ciepła,
  • powietrzna pompa ciepła.

Na rynku dostępne są również rozwiązania hybrydowe, które łączą ze sobą funkcjonalności różnych typów. W ten sposób powstają między innymi pompy ciepła powietrze-woda, czy też woda-woda. To nazewnictwo uwzględnia zarówno dolne, jak i górne źródło ciepła, i bezpośrednio wskazuje na specyfikę działania danego urządzenia.

Pompa ciepła: monoblok czy split?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, co będzie lepsze w ich przypadku. Pompa ciepła: monoblok czy split? Oba rozwiązania mają swoje cechy charakterystyczne, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem decyzji zakupowej. Jakie są podstawowe różnice między nimi?

Przede wszystkim różnica polega na liczbie jednostek wchodzących w skład całego systemu. W przypadku monobloków mówimy o urządzeniach, które zawierają jedną rozbudowaną jednostkę. To w niej znajduje się cały układ chłodniczy i od monobloku odprowadza się rury doprowadzające ciepło w budynku. Modele typu split uwzględniają dwie jednostki. Są to: urządzenie wewnętrzne zawierające parownik, zawór rozprężny i sprężarkę, a także jednostka zewnętrzna, w której skład wchodzi m.in. skraplacz. To za jego pośrednictwem ciepło oddawane jest do wnętrza budynku.

Decyzja o zakupie określonego typu urządzenia warunkowana jest m.in.: finansami, możliwościami przestrzennymi inwestora, a także osobistymi przekonaniami. W tym zakresie warto skonsultować się ze specjalistą, jednak docelowo zarówno pompy ciepła monobloki, jak i splity spełnią pokładane w nich nadzieje.

Pompa ciepła – czy warto?

Zdecydowanie tak! Przede wszystkim inwestycja w pompę ciepła to patrzenie w przyszłość. Choć początkowa inwestycja wydaje się być duża i w przypadku domów waha się mniej więcej w granicach 30-45 tysięcy złotych, to jednak dość szybko się zwraca. Roczne koszty ogrzewania są nawet kilkukrotnie niższe niż w przypadku instalacji gazowych, a ponadto właściciel uniezależnia się od wahań na rynku zasobów energetycznych i niepewnych dostaw gazu.

Za inwestycją w pompę ciepła przemawia nie tylko ekonomia, ale także ekologia. Systemy tego typu klasyfikowane są jako odnawialne źródła energii i zgodne z rygorystycznymi normami unijnymi, które na przestrzeni najbliższych lat będą obowiązywały również w Polsce. Dodatkowym atutem takiej instalacji jest to, że jest małoawaryjna i działa bezobsługowo. Nie trzeba zasilać jej paliwem w postaci ekogroszku, czy węgla, dzięki czemu w domu jednorodzinnym zaoszczędzisz dodatkową przestrzeń użytkową. To wszystko sprawia, że inwestycja w pompę ciepła jest jak najbardziej uzasadniona.

Dofinansowanie do pompy ciepła

Obecnie możliwe jest uzyskanie dofinansowania do pompy ciepła (jej zakupu i montażu). O szczegółach można dowiedzieć się w lokalnym urzędzie lub bezpośrednio w kontakcie z naszą firmą, która oprócz montażu fotowoltaiki dla domów, oferuje również montaż pomp ciepła. Podmioty takie jak nasz pomagają także w pozyskiwaniu funduszy w ramach dotacji. Dotacja możliwa jest w ramach Programu Czyste Powietrze i może wynieść nawet do 18. tysięcy złotych.

Pompy ciepła Wrocław –  nasza oferta

Wśród naszych Klientów dużym zainteresowaniem cieszą się:

Urządzenia marki Rotenso wyróżniają się wysokimi parametrami technicznymi, prostą obsługą, a także wysoką wydajnością. Dzięki temu z powodzeniem przejmą ogrzewanie nawet dużych domów jednorodzinnych, biurowców, hoteli i innych obiektów. Ponadto produkty Rotenso są tanie w eksploatacji, ciche w pracy oraz estetycznie wykończone, dzięki czemu spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Atrakcyjną alternatywą pozostają pompy ciepła Hewalex. Należą one do popularnych modeli na rynku i spełniają najwyższe standardy w zakresie wydajności, wytrzymałości eksploatacyjnej, a także wygody montażu. Dostępne są o różnej mocy, dzięki czemu bez trudu dobierzesz model spełniający Twoje potrzeby i gwarantujący zachowanie komfortu cieplnego na lata.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą. Dzięki temu zakupiona pompa będzie wydajnym urządzeniem przez wiele lat, a inwestycja szybko się zwróci.