Ogrzewanie domu fotowoltaiką – najważniejsze informacje

Rosnące rachunki za prąd i zaporowe ceny opału powodują, że coraz więcej osób myśli o ogrzewaniu domu energią z fotowoltaiki. Nic dziwnego, bo po przeliczeniu okazuje się, że sporo pieniędzy może zostać w Twojej kieszeni. Jaką metodę wybrać? Czy fotowoltaika sprawdza się zimą? Odpowiadamy.

Fotowoltaika a ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu fotowoltaiką to szereg korzyści. Dzięki energii słonecznej instalacja produkuje praktycznie darmowy prąd. Warunkiem jest jedynie odpowiedni dobór parametrów instalacji, o co zadbają już specjaliści podczas audytu fotowoltaicznego. W przypadku nadwyżki energii jest ona przesyłana do sieci energetycznej, gdzie następuje jej magazynowanie. Oprócz generowania darmowego prądu fotowoltaika gwarantuje inne, niemniej ważne plusy, takie jak:

  • czysta energia – instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne dla środowiska, nie emitują zanieczyszczeń i nie pogłębiają globalnego ocieplenia.
  • wygoda – możesz zapomnieć o wizytach w składach opału, nie musisz również dokładać do pieca i sprawdzać, czy nie wygasło.
  • ogrzewanie podłogowe – fotowoltaika umożliwia instalację tzw. podłogówki, która jest tańszą opcją od tradycyjnych grzejników.

Nic dziwnego, że instalacja PV staje się obecnie najbardziej pożądaną formą ogrzewania domu.

Jaki sposób ogrzewania domu fotowoltaiką wybrać?

Dom fotowoltaiką można ogrzewać na kilka sposobów – z wykorzystaniem pompy ciepła, mat grzewczych czy pieca elektrycznego. Przybliżamy każde z rozwiązań.

Pompa ciepła i fotowoltaika

Rekomendowanym przez wielu rozwiązaniem jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła, która choć pobiera energię cieplną z powietrza, wody lub gruntu, to sama potrzebuje jej do pracy. W związku z tym fotowoltaika wydaje się idealnym uzupełnieniem, ponieważ można w ten sposób uzyskać darmowy prąd do zasilania pompy. Pompa ciepła, co jest nie bez znaczenia, zużywa mniej energii niż na przykład piec elektryczny i wykazuje wyjątkową wydajność. Nie bez znaczenia jest również możliwość uzyskania dofinansowania na taki cel.

Sprawdź podobne tematy:

Pompy ciepła – działanie i rodzaje
Pompy ciepła powietrze-woda – działanie, dobór i koszty

Maty grzewcze

Innym źródłem ciepła możliwym do zasilania przez fotowoltaikę są maty grzewcze, czyli ogrzewanie na podczerwień (zbliżone do tego uzyskiwanego z promieniowania słonecznego). Taki sposób ogrzewania domu fotowoltaiką zdobywa coraz większą popularność na rynku ze względu na łatwy i samodzielny montaż, zarówno na podłodze, jak i ścianach. Maty grzewcze najlepiej sprawdzają się w nowo budowanych domach, gdzie nie wymagają demontażu posadzki. Najczęściej są jednak wykorzystywane jako źródło dodatkowego ciepła w łazience. Praca takiego systemu nie wymaga centralnego ogrzewania, ale wiąże się z wyższym poborem energii, nawet dwukrotnie większym niż w przypadku pomp ciepła.

Piec elektryczny i fotowoltaika

Jeżeli dotąd korzystałeś z ogrzewania centralnego, wystarczy, że zmienisz dotychczasowy piec na elektryczny, by bez problemu czerpać energię z instalacji fotowoltaicznej. Warto jednak pamiętać, że piec elektryczny zużywa sporo prądu. W związku z tym wymaga montażu większych paneli PV. Dlatego w dłuższej perspektywie pompa ciepła może się okazać mimo wszystko bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Grzejniki elektryczne

Wciąż chętnie wybieranym przez klientów sposobem na ogrzewanie domu jest połączenie fotowoltaiki z grzejnikami elektrycznymi (konwektorowymi), choć taka metoda sprawdza się lepiej jako uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania. Mimo wszystko pozostaje nadal względnie tanim i prostym rozwiązaniem. Wybór odpowiedniej metody ogrzewania domu fotowoltaiką pozostaje kwestią indywidualną, uzależnioną od indywidualnych preferencji, m. in. wielkości gospodarstwa domowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poszczególne sposoby łączyć, na przykład pompę ciepła z matami grzewczymi jako sposób dogrzewania pomieszczeń do spania czy łazienki podczas chłodniejszych dni.

Fotowoltaika zimą – czy jest wydajna?

Wbrew wciąż pokutującym mitom nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające, by korzystać z fotowoltaiki nawet w miesiącach zimowych. Co więcej, warunki nad Wisłą dorównują tym, które panują w Niemczech uchodzących za europejskiego lidera w dziedzinie fotowoltaiki. Aby panele PV jak najlepiej spełniały swoje zadanie, wystarczy dobrać ich właściwą moc. Instalacja fotowoltaiczna w Polsce może średnio produkować ok. 900-1200 kWh z 1 kWp paneli (średnio jest to 5,5 m2), co pozwala pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie przeciętnego gospodarstwa domowego, jak i zasilanie pracujących w nim urządzeń.

Jak w takim razie instalacja fotowoltaiczna może być efektywna zimą, gdy słońca jest znacznie mniej? Nadwyżka energii z miesięcy letnich może być oddana do sieci energetycznej, a środki ze sprzedaży zostaną przekazane konsumentowi. W praktyce uzyskuje on coś na wzór „depozytu”, na którym z jednej strony przechowuje środki za nadwyżkę prądu z fotowoltaiki, a z drugiej płaci nimi za pobraną energię. Pieniądze w depozycie mogą znajdować się przez 12 miesięcy. W związku z powyższym tak ważne jest odpowiednie dobranie parametrów paneli, by ogrzewanie domu fotowoltaiką jak najlepiej współgrało z potrzebami gospodarstwa, bo montaż zbyt dużej instalacji mija się po prostu z celem.

Ile kosztuje ogrzewanie domu fotowoltaiką?

Choć koszt instalacji fotowoltaicznej i grzewczej nie należy do niskich, to szybko może się zwrócić. Według wyliczeń serwisu enerad.pl dla domu o powierzchni 150 m2 z zamontowaną pompą ciepła oraz instalacją PV o mocy 4 kWp zwrot zajmie ok. 11 lat. Szacowany łączny koszt inwestycji w takim przypadku to 38 000 zł (uwzględniono dofinansowanie w ramach akcji „Mój prąd”). Gdyby gospodarstwo korzystało z tradycyjnego źródła energii, musiałoby miesięcznie wydać na prąd 2300 zł. Dzięki ogrzewaniu fotowoltaiką koszt ten spada do… 230 zł rocznie.

Ogrzewanie domu fotowoltaiką – rozwiązanie przyszłości

O korzyściach płynących z ogrzewania domu fotowoltaiką można długo opowiadać. Jeśli kogoś nadal nie przekonuje pozyskiwanie odnawialnej i „zielonej” energii, to warto przyjrzeć się ekonomii. Dzięki odpowiednio dobranej mocy paneli PV koszt ogrzewania domu można zminimalizować niemal do zera, choć najlepiej z pewnością wypada połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Jednak i pozostałe metody, takie jak maty grzewcze czy piec elektryczny, dzięki współpracy z instalacją fotowoltaiczną są w stanie przynieść znaczące oszczędności.

Skontaktuj się ze specjalistami Forme Energy, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.