Montaż fotowoltaiki na dachu – co trzeba o nim wiedzieć?

Spacerując po polskich osiedlach domków jednorodzinnych, trudno nie zauważyć, że najpopularniejszym miejscem na postawienie paneli słonecznych jest dach. Fotowoltaika słusznie montowana jest w tym miejscu – inwestorzy rozważają inne rozwiązania dopiero wtedy, gdy takie jest niemożliwe. Niestety nie każdy dach nadaje się na fotowoltaikę – w grę wchodzi wiele czynników, którym warto się przyjrzeć.

Jaki dach pod fotowoltaikę?

Idealna sytuacja jest wtedy, gdy nieruchomość jest dopiero projektowana i już od początku zakłada instalację fotowoltaiki na dachu. Można wtedy idealnie dobrać jego parametry. Bardzo istotny jest sam jego typ konstrukcji – determinuje możliwości montażu paneli słonecznych.

Fotowoltaika na płaskim dachu

Taka konstrukcja dachu daje możliwość wykorzystania pełnego potencjału fotowoltaiki. Wymaga za to użycia dodatkowych konstrukcji montażowych, które zwrócą panele pod odpowiedni kąt. Ich zastosowanie generuje dodatkowe koszty, za to brak konieczności dostosowywania paneli do kształtu dachu ułatwia montaż.

Dom jednorodzinny w Smolcu – realizacja Forme Energy

Fotowoltaika na dachu czterospadowym (kopertowym)

Dach kopertowy również daje możliwość instalacji fotowoltaiki. Pewnym problemem jest tutaj to, że powierzchnie skierowane w różnych kierunkach, ograniczają miejsce, które można przeznaczyć na instalację paneli. Trzeba sprawdzić, czy południowa strona dachu jest wystarczająca duża do ich umieszczenia.

Dom jednorodzinny, Żłobizna – realizacja Forme Energy

Fotowoltaika na dachu dwuspadowym

Dach dwuspadowy doskonale nadaje się do instalacji fotowoltaiki, o ile tylko jedna z jego powierzchni będzie zwrócona na południe. Ta często spotykana konstrukcja jest zatem praktyczna nie tylko w budowie, ale również pod kątem instalacji paneli słonecznych.

Salon handlowo-usługowy, Wrocław – realizacja Forme Energy

Fotowoltaika na dachu jednospadowym

Dach jednospadowy jest najbardziej dogodny do instalacji fotowoltaiki, o ile tylko jest zwrócony na południe. Zapewnia dużo miejsce na panele i jeśli jego kąt nachylenia jest odpowiedni, nie wymaga używania dodatkowych konstrukcji montażowych.

Fotowoltaika – ustawienie dachu

Zwrócenie powierzchni dachu w kierunku jak najbardziej zbliżonym do południowego zapewnia najlepsze efekty. Fotowoltaikę rozważa się również w przypadku wschodniego i zachodniego ustawienia, natomiast północne wyklucza możliwość jej wydajnego działania.

Fotowoltaika – dach na południe

Dach skierowany prosto na południe to optymalne miejsce na instalację fotowoltaiki. Nie zmienia to jednak faktu, że lekkie odbicie od tego kierunku (w granicach kilkunastu stopni) zmniejsza wydajność paneli jedynie o kilka procent.

Fotowoltaika – dach na wschód

Instalacja paneli słonecznych na dachu skierowanym na wschód sprawia, że więcej energii będą one produkować rano. Taka konfiguracja jest więc warta rozważenia, jeśli wiesz, że właśnie w godzinach porannych zużywasz najwięcej prądu. Musisz też pamiętać, że po południu tak zamontowana fotowoltaika przestanie być aktywna.

Fotowoltaika – dach na zachód

Skierowanie paneli na zachód sprawi z kolei, że większość energii będą produkowały po południu i wieczorem, nie będą zaś aktywne rano. Jest to więc opcja warta rozważenia, zwłaszcza że większość rodzin dopiero po 16 spędza czas w domu i co za tym idzie, zużywa najwięcej energii.

Fotowoltaika – wschód i zachód

Aby zniwelować problemy związane z koniecznością instalacji paneli w kierunku innym niż południowy, możesz rozważyć opcję umieszczenia ich równocześnie na wschodniej i zachodniej części dachu. W połączeniu z nieco niższym kątem nachylenia (20-30०) sprawi to, że fotowoltaika będzie pracować przez całą dobę, nie odstępując znacząco wydajnością od instalacji skierowanej na południe.

Jakie nachylenie dachu do fotowoltaiki?

Na wydajność paneli słonecznych wyraźnie wpływa kąt, pod jakim nachylony jest dach. Fotowoltaika działa najwydajniej, kiedy ten dostosowany jest do szerokości geograficznej, miejsca, w którym będzie pracować. W Polsce przyjmuje się, że instalacja PV działa najwydajniej, kiedy kąt nachylenia dach wynosi 30-40०. Choć kraj nie jest rozległy, to czy mieszkasz w jego południowej, czy północnej części robi różnice. Im bliżej Bałtyku, tym nachylenie powinno być większe (30-50०), natomiast w rejonach położonych bliżej Tatr, warto rozważyć niższe (25-40०). 

Jakie pokrycie dachu pod fotowoltaikę?

Fotowoltaikę można zamontować na większości pokryciach dachowych. Warto jednak wiedzieć, że niektóre materiały wiążą się z wyższymi kosztami wykonania instalacji. Do łatwiejszych, a zatem i tańszych pod montaż fotowoltaiki wykończeń dachu, należą te wykonane z metalu np.:

  • z blachy trapezowej,
  • blachy falistej,
  • blachodachówki.

Drożej wychodzi montaż fotowoltaiki na dachu wykonanym z dachówki ceramicznej, betonowej czy karpiówki. Na niektórych pokryciach wykonanych w starszych technologiach instalacja paneli słonecznych jest niemożliwa, ponieważ wiąże się z zagrożeniem pożarowym. Są to np. dachy z eternitu, otuliny, poliwęglanu lub pleksy.

Jaka powierzchnia dachu pod fotowoltaikę?

Powierzchnia, jaką trzeba przeznaczyć pod panele słoneczne, zależna jest od zapotrzebowania budynku na energię i rodzaju urządzeń instalacji PV. Obliczenia mogą być skomplikowane, dlatego z reguły zostawia się je profesjonalistom, którzy wykonają je podczas audytu fotowoltaicznego. Najczęściej spotykaną w Polsce konfiguracją jest instalacja o mocy 10 kWh, zajmująca na dachu od 55 do 60 m2.

Dom jednorodzinny – realizacja Forme Energy

Montaż fotowoltaiki na dachu

Typowym miejscem na instalację PV jest dach. Fotowoltaika na nim umieszczona osiągnie swoją pełną moc, ale tylko wtedy, jeśli przed jej zrealizowaniem specjaliści wykonają profesjonalny audyt fotowoltaiczny. Próba jej montażu na własną rękę bądź powierzenie go niesprawdzonej firmie, nie tylko zaszkodzi wydajności instalacji. Jest potencjalnie niebezpieczna, ze względu choćby na pracę w wysokim miejscu, jakim jest dach. Fotowoltaika to skomplikowana dziedzina nauki i techniki, której zastosowanie praktyczne daje wymierne korzyści. Musisz jednak pamiętać, że jedynie profesjonaliści mogą wykorzystać jej pełny potencjał. Skontaktuj się z nami.