Fotowoltaika krok po kroku

Fotowoltaika cieszy się od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem. Zanim podejmiesz decyzję o jej instalacji, odpowiednio się przygotuj i sprawdź szczegóły. Dzięki temu unikniesz późniejszych niespodzianek. Przedstawiamy, jak przebiega proces związany z instalacją fotowoltaiki krok po kroku.

Fotowoltaika krok po kroku – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności oceń moc potrzebnej instalacji. Inne zużycie będzie dla domu o metrażu 150 m2, a inne dla budynku o powierzchni 300 m2. W tym celu najlepiej przeanalizować dotychczasowe rachunki za prąd. Nie ma sensu montować paneli “na zapas”, ponieważ zwiększa to koszt całej inwestycji. Kolejną ważną kwestią jest miejsce montażu. Może nim być dach, grunt czy ogrodzenie. Najlepiej jednak, aby była to przestrzeń skierowana na południe. Zapewnia wtedy największą wydajność. Warto pamiętać, że im większa moc instalacji, tym większa powierzchnia będzie potrzebna. Uwzględnienie metrażu i zapotrzebowania na energię pozwoli dobrać odpowiednią liczbę paneli i określić najlepsze miejsce do montażu.

Wybór wykonawcy instalacji

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych w świetle prawa jest możliwy, ale wcześniej należy się zastanowić, czy dysponujesz odpowiednią wiedzą i kwalifikacjami. Błędy montażowe mogą generować zagrożenie pożarowe, prowadząc na przykład do zwarcia. Dlatego wybór doświadczonej ekipy montującej w wielu przypadkach będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż oszczędność 20-30% na kosztach. Najlepiej wybrać wykonawcę, który zadba o projekt instalacji, dobierze komponenty oraz zajmie się montażem. Na panele i samo wykonanie powinieneś otrzymać gwarancję. Idealnie, gdy firma pomaga również w uzyskaniu dofinansowania. W ten sposób działa Forme Energy – od projektu instalacji fotowoltaicznej przez realizację aż po serwis.

Audyt fotowoltaiczny

Audyt fotowoltaiczny może być przed- i pomontażowy. Celem pierwszego jest sprawdzenie, jakie są możliwości do zainstalowania paneli fotowoltaicznych w danym gospodarstwie domowym czy firmie. Eksperci udają się na miejsce i sprawdzają stan dachu, rodzaj pokrycia, przebieg linii energetycznych czy zacienienie. Po montażu z kolei odbywa się audyt instalacji fotowoltaicznej, podczas którego sprawdza się, czy całość działa zgodnie z normami i założeniami projektu.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych i kosztorys

Dobór modeli fotowoltaicznych uzależniony jest od czynników, o których pisaliśmy wyżej, jak chociażby miejsce montażu czy rodzaj pokrycia dachowego. Producent komponentów powinien wykorzystywać materiały najwyższej jakości i cieszyć się wieloletnią renomą. Forme Energy korzysta z paneli fotowoltaicznych zaufanych producentów, m.in. JA Solar, LONGi Solar czy Trina Solar. Koszt uzależniony jest od wielkości planowanej inwestycji i może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Montaż instalacji fotowoltaicznej krok po kroku

Po wykonaniu audytu przedmontażowego i stwierdzeniu, że można przystąpić do prac, specjaliści w pierwszej kolejności stworzą tzw. konstrukcję wsporczą. W przypadku dachówki używa się haków, blachodachówka wymaga śrub dokrokwiowych, a na dachu płaskim niezbędne są elementy zapewniające odpowiednie nachylenie, tzw. system balastowy.

W kolejnym kroku należy ułożyć kable solarne, które połączą elementy instalacji i są wytrzymałe na promieniowanie UV. Następnie specjaliści przystąpią do montażu falownika, czyli inwertera fotowoltaicznego. Bez niego nie byłaby możliwa zamiana prądu stałego (generowanego przez panele) na zmienny (płynący w gniazdkach elektrycznych). Falownik powinien być zamontowany w chłodnym miejscu. Najlepiej do tego celu sprawdzi się garaż lub piwnica.

Po zamontowaniu systemu i falownika można rozkładać panele fotowoltaiczne. Ważne jest, by prace rozpocząć od elementów krańcowych. Ostatnim krokiem będzie podłączenie instalacji do sieci.

Uruchomienie fotowoltaiki

Gdy fotowoltaika została już zainstalowana, należy testowo uruchomić instalację, aby przekonać się, czy wszystko działa poprawnie i w razie potrzeby skonfigurować inwerter. Całością powinien zająć się wykwalifikowany pracownik. Właściwe uruchomienie instalacji fotowoltaicznej może nastąpić dopiero wtedy, gdy licznik zostanie wymieniony na dwukierunkowy. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie kierunku przepływu energii i określenie ilości tej oddawanej i pobieranej, ponieważ w przypadku nadwyżki produkcji energii, zostanie ona przesłana do sieci.

Jakie dotacje do fotowoltaiki?

Koszt instalacji fotowoltaiki będzie mniejszym obciążeniem dla budżetu, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z którejś z form dofinansowania. Oto programy, z których możesz skorzystać:

  • Czyste Powietrze – beneficjenci otrzymują dofinansowanie na zdemontowanie starego źródła ciepła oraz zakup i montaż nowego, ekologicznego. Dotacje w zależności od poziomu dopłaty mogą wynieść do 30, 37 lub 69 tys. złotych.

  • Moje Ciepło – program, którego celem jest wsparcie osób fizycznych w zakupie i montażu pomp ciepła dla nowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Wysokość dofinansowania wynosi od 7 do 21 tysięcy złotych. Dotacja może się przydać, ponieważ pompy ciepła często stanowią uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej.

  • Mój Prąd – dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych, które może maksymalnie wynieść 20 500 zł, ale nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych.

 

Skontaktuj się ze specjalistami Forme Energy, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.