FAQ – pompy ciepła

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA FAQ

W tej sekcji znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pomp ciepła

Jeśli jednak nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie – skorzystaj z formularza kontaktowego.

Pompa ciepła działa podobnie jak lodówka, tylko odwrotnie. Zamiast ochładzać wnętrze i oddawać ciepło na zewnątrz, ociepla je i oddaje na zewnątrz zimno. Urządzenie wykorzystuje zasadę znaną z fizyki – tzw. efekt Joule’a-Thomsona. W skrócie działanie pompy ciepła polega na tym, że ciepłe powietrze z zewnątrz (pobierane z wody, gruntu lub powietrza) za pomocą odpowiednich procesów termodynamicznych przenoszone jest do wnętrza pomieszczenia. Urządzenie nie produkuje więc własnej energii, a jedyna energia, jakiej potrzebuje, to prąd służący do przetransportowania energii z dolnego źródła do górnego, czyli z gruntów, wody lub powietrza do domu.

Więcej na temat działania i rodzajów pomp ciepła znajdziesz TUTAJ: 

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które ciepło pobiera z otoczenia zewnętrznego, czyli gruntu, powietrza lub wody, a następnie wykorzystując energię elektryczną, przetwarza to ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła jest w stanie uzyskać nawet 75% energii potrzebnej do ogrzania budynku ze środowiska naturalnego, a tylko 25% pochodzi z energii elektrycznej. Jest to urządzenie ekologiczne, przyjazne środowisku, bezobsługowe i wygodne w użytkowaniu. Na zakup urządzenia można otrzymać dofinansowanie.

Pompa ciepła jest urządzeniem nie tylko ekologicznym, ale również energooszczędnym. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych żródeł energii do ogrzania budynku potrzebuje niewiele energii elektrycznej. Dlatego jest to urządzenie charakteryzujące się wysoką efektywnością energetyczną. By oszacować, zużycie prądu przez pompę ciepła należy obliczyć współpczynnik SCOP. Określa on ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej w ciągu roku. Znając współczynnik SCOP pompy ciepła oraz zapotrzebowanie budynku na ciepło (ogrzewanie pomieszczeń i/lub c.u.w.) możemy obliczyć ile prądu zużyje pompa w czasie jej pracy. Wystarczy podzielić zapotrzebowanie przez wartość współczynnika SCOP. W celu poznania orientacyjnych kosztów ogrzewania z użyciem pompy ciepła należy w kolejnym kroku pomnożyć otrzymany wynik przez cenę 1 kWh energii. Przyjmuje się, że średnio pompa ciepła może zużyć w ciągu roku około 2000–3000 kWh energii na każde 100 m2 budynku plus kolejne 1000 kWh, jeśli w ramach jej działania jest także przygotowywanie c.w.u.

W naszej ofercie znajdziecie pompy ciepła powietrzne, które polecamy jako tańsze i prostsze w montażu, nie wymagające odwiertów, prac ziemnych wokół domu i skomplikowanej instalacji. Urządzenia te mają także niewielkie rozmiary, stąd można je zainstalowac pratycznie wszędzie. Choć gruntowe pompy ciepła nie są narażone na wahania temperatury w takim stopniu jak pompy powietrzne, postęp technologiczny sprawił, że obecnie urządzenia te działają efektywnie nawet przy temperaturze – 25 st. C. Pompy ciepła powietrzne nadają się idealnie do budynków już istniejących i modernizowanych.

Na pewno warto! Pompa ciepła jest obecnie najtańszym źródłem ogrzewania. Wykorzystuje ciepło pochodzące z natury, a do pracy potrzebuje niewielką ilość energii elektrycznej. Jest to urządzenie bezobsługowe, nie wymaga dużo miejsca, nie trzeba jej umieszczać w odosobnionym pomieszczeniu. Ponadto łatwo utrzymać w nim czystość. Ponieważ jest to urządzenie ekologiczne, można na zakup uzyskać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub „Mój prąd 4.0”.

Pompa ciepła potrzebuje do pracy energii termicznej, najczęściej z powietrza lub gruntu, stąd mogą pojawić się obawy, czy w naszym klimacie urządzenie ogrzeje cały dom. Mimo że w zimie w powietrzu w ujemnej temaperaturze jest mniej energii cieplnej (ale jest!), pompy ciepła mają wysoką sprawność nawet gry temperatura spada do -20 st. C. Poniżej tej temperatury urządzenie jest mniej efektywne i zarówno dom, jak i woda będą ogrzewane za pomocą znajdującej się w pompie ciepła grzałki, która zasilana jest przez prąd elektryczny. Takich dni jest jednak bardzo mało i nie należy martwić się zbyt wysokimi rachunkami za prąd. Efektywność pomp ciepła zależy w dużej mierze od instalacji, jaką wybierzesz, i wyboru konretnej mocy grzewczej. Nasi specjaliści chętnie w tym pomogą – zapraszamy do kontaktu!

Dobrej jakości pompy ciepła, pobierając 1 kWh energii, dostarczają od 3,5 do 5,5 kWh energii cieplnej. Dlatego wybierając konkretne urządzenie warto sprawdzić jego współczynnik COP, czyli parametr, który wyraża stosunek ilości dostarczonej energii cieplnej do zużytej energii elektrycznej w danym momencie. Jednak to nie wszystko. Ważnym parametrem jest też współczynnik SCOP, który mówi o średniorocznej efektywności pompy ciepła. Umożliwia on znacznie dokładniejsze określenie ilości energii zużywanej przez pompę ciepła w skali roku. Przyjmuje się, że na każde 100m2 domu pompa ciepła zużywa 2000-3000 kWh energii, jeśli mówimy tylko o centralnym ogrzewaniu. W przypadku przygotowania C.W.U. trzeba liczyć dodatkowo ok. 1000 kWh energii. Jednak to i tak oznacza, że pompa ciepła ma najniższe koszty użytkowania ze wszystkich urządzeń grzewczych.

Szacuje się, że pompa ciepła to urządzenie, które może właściwie działać nawet 25 lat, a niekiedy i więcej. Wszystko zależy od kilku czynników, z których można wymienić: odpowiedni dobór mocy urządzenia w stosunku do relanego zapotrzebowania domu na ciepło, właściwy montaż, jakość urządzenia, regularnie przeprowadzane przeglądy techniczne.

Tak, w ramach ulgi termoregulacyjnej możliwe jest odliczenie od podstawy obliczenia podatku (lub przychodów w przypadku podatku zryczałtowanego) kosztów poniesionych na przeprowadzenia przedsięwzięć termomodernizacyjnych w domu jednorodzinnym, w szczególności na:
wymianę nieefektywnych źródeł ciepła (np. na pompę ciepła),
montaż instalacji PV,
ocieplenie budynku mieszkalnego.

Więcej na stronie: Ulga termomodernizacyjna 

Pozwól naszym doradcom oszacować moc pompy idealną dla Twoich potrzeb, a podamy Ci dokładną cenę usługi.

W doborze pompy ciepła pomogą nasi specjaliści. Skontaktuj się z nami, a my doradzimy Ci wybrać najlepsze urządzenie do Twoich potrzeb i zasobów finansowych.

Bazując na naszym doświadczeniu w montażu pomp ciepła możemy polecić sprawdzone marki. Więcej informacji: https://formeenergy.pl/pompy-ciepla-wroclaw/

Pompę ciepła (typu monoblok zewnętrzny lub element zewnętrzny typu split) najlepiej ustawić na lub przy ścianie budynku na podwyższeniu (ok. 30-50 cm nad ziemią) ze względu na skraplającą się wodę, która gdyby zamarzła bezpośrednio pod urządzeniem, mogłaby je uszkodzić. Ponadto pompa ciepła najlepiej działa, gdy temperatura powietrza, od którego pobiera energię, nie przekracza 35 st. C, dlatego najlepiej wybrać miejsce, które nie jest silnie nasłonecznione (jeśli urządzenie oprócz ogrzewania, ma także przygotowywać c.w.u., w przeciwnym wypadku powinna to być strona południowa, bardziej nasłoneczniona). Należy również zrócić uwagę na poziom hałasu, które emituje urządzenie – najlepiej nie umieszczać agregatu w bliskiej odległości od sąsiadów. Jeśli chodzi o pompy ciepła wewnętrzne (monoblok), najlepiej umieścić z dala od pomieszczeń, w których się śpi. urządzenie może stać w piwnicy, jeśli ma dostęp do prącu i ciepłej wody. Jeśli masz wątpliwości, nasi specjaliści chętnie doradzą odnośnie wyboru pompy ciepła i jej lokalizacji. Sprawdź również nasze realizacje i położenie jednostek zewnętrznym u naszych klientów!

Warto zainwestować w sprawdzone i renomowane marki, aby w przyszlości uniknąć niepotrzebnych nerwów związanych ze źle działającym i nieefektywnym urządzeniem. Polecamy pięciu producentów: Daikin, Hewalex, Viessmann, Rotenso i Midea. Więcej informacji: https://formeenergy.pl/pompy-ciepla-wroclaw/