FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA FAQ

W tej sekcji znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące fotowoltaiki.

Jeśli jednak nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytanie – skorzystaj z formularza kontaktowego.

Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń pozwalających na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca.

Główne komponenty instalacji fotowoltaicznej to krzemowe panele słoneczne, produkujące prąd stały, oraz inwerter, który przekształca prąd stały na zmienny. Niezbędny jest również specjalny system mocujący i przewody łączeniowe do zamontowania instalacji.

Aby się dowiedzieć, jakiej instalacji fotowoltaicznej potrzebujesz, wystarczy, że wykonasz prostą kalkulację: roczne zużycie prądu pomnożysz przez 120% i podzielisz to przez produkcję roczną z kW. Otrzymany wynik wyznaczy Ci moc instalacji fotowoltaicznej, jaką potrzebujesz. Jest to jednak bardzo ogólne wyliczenie, nie uwzględniające indywidualnych wymagań. Lepszym rozwiązaniem będzie kontakt z naszą firmą – nasz specjalista dobierze indywidualnie moc instalacji pod potrzeby danego gospodarstwa.

Jak najbardziej! Istniejącą instalację fotowoltaiczną można rozbudować, należy jednak pamiętać o doborze właściwego inwertera, który obsłuży nową moc instalacji.

Wystarczy zlecić nam rozbudowę instalacji PV – zajmiemy się wszelkimi formalnościami!

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej wykonamy za Ciebie w ramach ceny usługi montażu.

Wszystko zależy od tego, czym dom ma być ogrzewany i ile to urządzenie pobiera energii. Ogrzewanie domów jednorodzinnych fotowoltaiką możliwe jest w przypadku zastosowania kilku rozwiązań. Świetnym źródłem ogrzewania jest zintegrowanie instalacji fotowoltaicznej razem z pompą ciepła. Pozwoli to efektywnie ogrzać dom i lepiej wykorzystać energię, którą pozyskujemy z paneli fotowoltaicznych. Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła zwiększa autokonsumpcję energii od kilku do kilkunastu procent.

Fotowoltaika w najbliższej przyszłości będzie coraz bardziej opłacalna. Mają na to wpływ różne programy i ulgi, a także regulacje prawne zapewniające wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii. Rosnące koszty stosowania konwencjonalnych źródeł energii przyczyniają się do coraz większego trendu rezygnowania z nich na rzecz OZE. Z roku na rok zmniejszają się także koszty zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Tak, jest to możliwe w ramach ulgi termomodernizacyjnej (więcej szczegółów: Fotowoltaika – dofinansowanie w 2022 roku)

Jeżeli instalacja PV zostanie uznana za część składową budynku, koszt jej zakupu, a co za tym idzie – wartość – zostanie doliczona do początkowej wartości budynku. W efekcie system fotowoltaiczny będzie podlegał amortyzacji razem z budynkiem.

To zależy od wielu czynników, m.in.: zapotrzebowania danego domostwa na prąd, ulokowania i jakości paneli fotowoltaicznych, systemu rozliczeń, kosztów montażu – średnio można założyć, że koszt montażu instalacji fotowoltaicznej zwróci się w ciągu 6-10 lat.

Cena zależy od wielu czynników, przy instalacjach fotowoltaicznych do 10 kWp, można założyć, że cena wynosi od ok. 4000zł netto/kWp* (ceny netto, maj 2022 r. W celu uzyskania szczegółowego kosztorysu prosimy o kontakt pod nr tel. 71 725 76 77
lub mailem biuro@formeenergy.pl)

Instalacja fotowoltaiczna poniżej 50kWp nie wymaga pozwolenia na budowę (z wyjątkiem zabytków, planowanej wysokości paneli powyżej 3m i konieczności w związku z montażem paneli przebudowy budynku). Z kolei instalacja fotowoltaiczna, której moc przekracza 50kWp, bez względu na miejsce montażu, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wniosek należy złożyć do starosty lub wojewody.

Instalację fotowoltaiczną można uruchomić, kiedy zostanie wymieniony licznik na dwukierunkowy i dostaniemy informację od zakładu energetycznego, że jest taka możliwość. W przeciwnym wypadku za wprowadzoną energię do sieci zapłacimy jak za pobraną.

Doborem odpowiedniej mocy instalacji zajmą się nasi handlowcy. Uwzględnią oni odpowiednie czynniki, w tym zużycie energetyczne pompy ciepła.

Każdy falownik jest w stanie obsłużyć instalację o innej mocy – doborem zajmują się nasi specjaliści.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne są przystosowane do zapewnienia energii na bieżące zużycie lub obniżenia obecnych rachunków za prąd. Zatem zyskiem może tu być zaoszczędzenie pieniędzy i wydanie ich na inne cele. Jeśli jednak chcemy zarabiać na fotowoltaice, powinniśmy zainteresować się np. inwestycją w profesjonalne, duże farmy fotowoltaiczne. Inwestycji o mocy nawet kilkudziesięciu MW jest w Polsce coraz więcej, co wynika ze zwiększania się zapotrzebowanie na prąd z odnawialnych źródeł energii.

Jest to zależnie od mocy instalacji – w przeliczeniu rocznym, w idealnych warunkach 1kWp produkuje nawet do 1000kWh.

W ramach zakupu instalacji fotowoltaicznej projekt techniczny wykonywany jest w cenie usługi. Pełną dokumentację projektową otrzymasz pod koniec współpracy.

W Forme Energy jest to standard – zawsze wykonujemy uziemienie PV.

Sam moduł bez konstrukcji waży średnio 20kg i ma ok. 2m², przy tej wadze nośność dachu powinna wynosić przynajmniej 250kg/m².

To zależy jaka jest instalacja w danym miejscu, jeżeli mamy zamiar zamontować małą instalację do 3,68kWp, to można rozważyć jednofazową.

Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest poprawnie wykonana – to tak. W naszej firmie bezpieczeństwo to priorytet, dlatego przykładamy dużą uwagę, aby montaż przeprowadzony był prawidłowo. Nasi instalatorzy posiadają wymagane uprawnienia i certyfikaty, dlatego Twój projekt i instalacja są w bezpiecznych rękach profesjonalistów.

Wszystko zależy od zużycia energetycznego – nasi handlowcy chętnie pomogą w doborze odpowiedniej instalacji!

Chętnie wykonamy dla Ciebie pełny projekt instalacji fotowoltaicznej. Przygotowanie projektu w ramach usługi montażu jest bezpłatne!

Napięcie na każdą fazę nie może być większe niż 253V, w przypadku przeciążenia falownik rozłącza instalację, co jest częstym problemem.

W ramach zakupu usługi montażu, oferujemy pośrednictwo w zakupie polisy ubezpieczeniowej. Dzięki niej, Twoja instalacja będzie bezpieczna, a Ty nie będziesz narażony na jakiekolwiek koszty w razie awarii lub uszkodzenia instalacji.

Zależnie od rodzaju pokrycia dachowego lub rodzaju gruntu przeznaczonego pod budowę instalacji, dobieramy właściwą konstrukcję. To na niej montowane są moduły fotowoltaiczne, działające dzięki „sercu instalacji” – inwerterowi.

To zależy od rodzaju dofinansowania – przy spełnieniu konkretnych warunków można uzyskać dotację m.in. z programu Mój Prąd, Czyste Powietrze czy odliczyć ulgę termomodernizacyjną. Więcej przeczytasz na naszym blogu: Fotowoltaika – dofinansowanie w 2022 roku

W ramach zakupionej usługi montażu instalacji, zgłoszenie do OSD wykonany za Ciebie!

Maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej jednofazowej to 3,68kWp.

Pozwól naszym doradcom oszacować moc instalacji idealną dla Twoich potrzeb, a podamy Ci dokładną cenę usługi.

W skali roku instalacja o mocy 3kWp może wyprodukować nawet 3000kWh.

Jeśli tylko posiadasz wolny kawałek gruntu lub niezacieniony fragment dachu, wtedy instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej opłacalna.

U nas – bezpłatnie! Wystarczy podpisać umowę, a my zajmiemy się wszelką dokumentacją i obsługą techniczną.

Wybór inwertera zależy od idywidualnych warunków – my korzystamy z inwerterów firmy Solis (10 lat gwarancji) i Solaredge (12 lat gwarancji).

Jest to wartość, od której zależy, ile enerii wyprodukuje instalacja PV. W idealnych warunkach 1kWp wytwarza 1000kWh rocznie. Moc oblicza się na podstawie zużycia energetycznego – nasi handlowcy zrobią to osobiście!

Tak, każdą instalację fotowoltaiczną należy zgłosić do zakładu energetycznego, natomiast instalacja powyżej 6,5kWp wymaga uzgodnienia PPOŻ i zgłoszenia do straży pożarnej.

W zależności od tego ile zużywamy kWh/rok i czy planujemy nowe urządzenia np. pompę ciepła, klimatyzację, dla uproszczenia można przyjąć roczne zużycie razy 120%.

To zależy od rozmieszczenia modułów, ale falownik powinien być zbliżony do zainstalowanej mocy modułów. Jeśli mamy instalację o mocy 8 kWp to z reguły powinniśmy zainstalować inwerter 8 kW, przy rozmieszczeniu na wschód-zachód czasem używa się inwerterów o mniejszej mocy.

Wybór magazynu energii zależy od potrzeb i od profilu zużycia energii. Dla przeciętnego domu powinien wystarczyć magazyn energii max 15 kWh, jednak zalecamy indywidualne rozpatrzenie tej kwestii.

System rozliczeń net-meternig już jest zniesiony, system przejściowy trwa do 30 czerwca br., a dla nowych instalacji obowiązuje już net-billing.

Średnia gwarancja na moduły (w zależności od zastosowanych komponentów) wynosi 15 lat, natomiast średnia gwarancja na inwerter wynosi do 10 lat. Przyjmujemy, że instalacja będzie działać w przeciągu kolejnych 25 lat.

Zawsze warto! Dzięki instalacji PV możemy samodzielnie produkować prąd, uniezależniając się od galopujących w górę cen energii proponowanych przez sprzedawców energetycznych.