Audyt fotowoltaiczny – jak wygląda i ile kosztuje?
Aby zaoszczędzić na prądzie, można nakładać sobie ograniczenia w korzystaniu z domowych urządzeń. Można też produkować własną energię i nie martwić się więcej rachunkami. Ekologicznym i sprawdzonym na to sposobem jest instalacja PV. Audyt fotowoltaiczny to pierwszy krok do jej wykonania.
Audyt fotowoltaiczny — co zbadać przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej?
Audyt fotowoltaiczny polega na dokładnym sprawdzeniu potencjału budynku do montażu instalacji PV. Przeprowadzając go, ustalisz, czy Twoja nieruchomość nadaje się do jej wykonania. Następnie dowiesz się, jaka moc będzie optymalna, aby zminimalizować koszty pobieranej przez dom energii. Na koniec wspólnie ze specjalistą dobierzesz najlepsze do potrzeb budynku urządzenia. Audyt pod panele fotowoltaiczne to:
- ustalenie zapotrzebowania budynku na prąd;
- wybór miejsca instalacji;
- jeśli jest nią dach, sprawdzenie jego właściwości, takich jak typ konstrukcji i jej wytrzymałość;
- kontrola występującego w czasie doby zacienienia miejsca planowanego na budowę instalacji;
- sprawdzenie warunków dotyczących bezpieczeństwa przyszłej inwestycji.
Audytu fotowoltaicznego rzadko dokonuje się samodzielnie, ponieważ do jego przeprowadzenia potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Właściciele nieruchomości najczęściej zdają się na jedną z wielu firm zajmujących się usługą montażu paneli fotowoltaicznych. Później mogą się one zająć realizacją projektu, w razie pomyślnego wyniku audytu i pozytywnej decyzji inwestora. Na początku jego rolą jest jedynie przygotowanie faktury (lub faktur) za prąd, dzięki którym doradca może obliczyć roczne zapotrzebowanie na energię budynku.
Najczęściej dąży się do tego, by instalacja fotowoltaiczna znalazła się na dachu. Dzięki temu nie tylko nie zajmuje ona miejsca w ogrodzie, ale też będzie mniej podatna na zacienienie. Pokrycie, które ma powierzchnię skierowaną na południe pod kątem 20 – 40 stopni, jest idealne do zamontowania paneli fotowoltaicznych. Przy mniej korzystnym nachyleniu, pomogą specjalne wsporniki. Trzeba jedynie sprawdzić, czy dach ma dość wytrzymałą konstrukcję na całość instalacji.
Końcowym etapem audytu fotowoltaicznego jest przedstawienie przez firmę, która go wykonuje, konkretnej oferty sprzedaży i montażu systemu. Prezentuje ona wybór kilku urządzeń, które różnią się swoimi właściwościami, ale również ceną. Przedstawiciel handlowy omówi wszystkie różnice między nimi i pomoże ustalić, jakie panele słoneczne i dodatkowe urządzenia wybrać.
Montaż instalacji fotowoltaicznej bez przeprowadzonego wcześniej audytu jest jak gotowanie bez przepisu. Efekt może wyjść dobrze lub też całkowicie rozminąć się z oczekiwaniami. Aby nie podejmować ryzyka, najlepiej zdać się na profesjonalistów.
Darmowy audyt fotowoltaiczny oferowany przez Forme Energy pozwoli na zebranie potrzebnych informacji i stworzenie projektu instalacji dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb. Precyzyjnie dobrana moc instalacji obniży rachunki za prąd do minimalnych opłat stałych, a także skróci czas zwrotu inwestycji. Szczegółowy audyt to gwarancja udanej inwestycji, którą można cieszyć się przez długie lata. |
Audyt fotowoltaiczny po montażu
Panele fotowoltaiczne i powiązane z nimi urządzenia to skomplikowany system, którego montaż może sprawić problem nawet najlepszym specjalistom. Aby potwierdzić, że wszystko działa w nim prawidłowo i nie stanowi zagrożenia, warto przeprowadzić audyt fotowoltaiczny po montażu. Niektóre firmy oferują go jako dodatkowo płatną usługę, ale te, które dotrzymują najwyższych standardów bezpieczeństwa, wykonują go dla każdej ukończonej instalacji. Proces jest krótki – trwa najwyżej kilka godzin, a pozwala upewnić się, że urządzenia działają zgodnie z oczekiwaniami.
Audyt fotowoltaiczny po montażu polega na dokładnej kontroli istniejącej instalacji generującej prąd. Sprawdzane są m.in. następujące jej elementy:
- skrzynki AC/DC,
- moduły paneli fotowoltaicznych,
- kable i ich izolacja,
- falowniki.
Podczas audytu fotowoltaicznego po montażu, specjalista przeprowadza również całościowe testy działania instalacji. Efektem procesu są szczegółowe raporty, dzięki którym upewnisz się, że wszystko działa prawidłowo, a firma fotowoltaiczna naprawi ewentualne usterki.
Po zakończeniu montażu wykonywany jest zewnętrzny audyt, po którym otrzymasz raport. Niezależni specjaliści zweryfikują, czy instalacja funkcjonuje prawidłowo. Z nami masz pewność, że instalacja fotowoltaiczna zostanie przeprowadzona bezpiecznie i poprawnie, co da Ci pewność na lata. Jak to sprawdzamy? Ty nie ponosisz dodatkowych kosztów audytu – my za to zapłacimy, bo dbamy o najwyższą jakość naszej usługi. |
Audyt fotowoltaiczny – cena
Audyt domu pod kątem montażu PV jest niezbędny do jej efektywnego działania. Tylko dzięki niemu instalacja fotowoltaiczna będzie generować optymalną ilość energii elektrycznej. Zastanawiasz się pewnie, ile kosztuje jego wykonanie. Dobra wiadomość jest taka, że większość firm wykonuje audyt fotowoltaiczny całkowicie za darmo. Jeśli go zamówisz, nie będziesz zobowiązany ani do zapłaty, ani do decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych. Niektóre firmy stosują jednak praktykę, która wymaga płatności za audyt, jeśli po jego ukończeniu nie zdecydujesz się na dalszą współpracę. Warto więc dokładnie sprawdzać oferty przedsiębiorstw zajmujących się fotowoltaiką, aby uniknąć niespodziewanych kosztów. W Forme Energy stosujemy zasadę, że audyt jest bezpłatny, nawet jeśli nie podejmiemy dalszych kroków do realizacji projektu.
Audyt fotowoltaiczny po montażu kosztuje od 500 zł. Cena zależy od rodzaju i wielkości instalacji. U większości firm jest dodatkową, płatną usługą, na którą można się zdecydować opcjonalnie.
Audyt fotowoltaiczny – podsumowanie
Panele słoneczne i urządzenia im towarzyszące to skomplikowany system, dlatego decyzję o jego instalacji nie powinno się podejmować samemu. Zamiast tego, lepiej zdać się na ekspertów. Audyt fotowoltaiczny służy idealnemu dopasowaniu paneli do potrzeb Twojego domu. Specjaliści dokładnie go sprawdzą, a następnie dobiorą do niego najlepszego system PV. Efektem będą zredukowane rachunki za prąd i zwrot inwestycji w ciągu kilku lat.